2025.06.02
A Villkerben kapható plüssállatok emlékezetes ajándékötleteket kínálnak azoknak, akik ünnepelni szeretnék a ballagás fontos eseményét. Ezek a bájos plüss figurák hű társai lehetnek a ballagóknak, és emlékezetes pillanatokat teremtenek az ünnepeltek számára. Válasszon a különböző stílusok és karakterek közül, hogy megtalálja a megfelelő ballagós plüssöt, és örömet szerezzen az ünnepeltnek ezen különleges alkalommal.
Az 1870-es években történt, hogy a selmecbányai erdészeti és bányászati akadémia hallgatói az iskolától való búcsúzásukkor a ,,Ballag már a vén diák…” kezdetű dalt énekelték el. A dal azért is érdekes, mert pozitív szemléletű. Nem az elválás, a múlton borongás a fő témája, hanem az új utak keresése (tovább, tovább). Ez a hagyomány a 20. sz-ra az egész országban ismertté és elterjedtté vált.
Az ünnep eszköztára természetesen folyamatosan gazdagodott és változott. Hogy a dalnál maradjunk, a dal szövegét – valószínűen a trianoni sokk hatására – megváltoztatták. ,,Ez út hazádból messze visz” helyett ,,Ez út hazádba visszavisz” lett a máig énekelt változat.
Mielőtt azonban a ballagásra sor kerülne, az osztályok tablót csináltatnak, ami az iskola folyosóján foglal majd helyet.
A ballagás másik ikonikus tárgyi szereplője a ballagási tarisznya, melyben az iskola fényképe, továbbá só, pogácsa és inflációkövető címletű pénzdarab lapul. (Régebben 10 fillér, majd 1 forint, aztán 2 forint. Ma 5 forint dukál.) A tarisznyával bocsátja el az iskola közössége hosszú útjára a tőle elballagót.
És igen! A ballagás valóban nem a kapkodás művészete. A végzős osztályok osztályfőnökük és helyettesének vezetésével végigvonulnak az iskola folyosóin, betérnek a feldíszített osztálytermekbe. Menetüket az iskola zászlója vezeti a zászlóvivőkkel. Az udvaron közben helyet foglaló rokonság nem sokat lát az ünnepélyes vonulásból.
De a végzősök számára talán a legmeghatóbb pillanatok ezek, hiszen ekkor élik meg először, hogy valóban vége. Az óriási csokrokkal, lufikkal kígyózó tizenkettedikeseket vigyázzban várja minden osztály a saját feldíszített termében, élükön osztályfőnökeikkel.
Az iskola épületéből az udvarra vonulnak, ahol elkezdődik az ünnepi műsor. Kiemelt részei a ballagók búcsúbeszédei, az igazgatói búcsúztató beszéd és az iskolai díjak átadása.
Az ünnepség végével szokás volt elengedni az alsóbb osztálytól kapott lufikat. Azonban környezet kímélése miatt egyre több helyen szakítanak ezzel. A családoktól, ismerősöktől kapott óriáslufik reneszánszukat élik. Ezeket hazaviszik a ballagók.
Az ünnepséget fotózás zárja: a családtagok és a barátok, ismerősök ekkor készítik el a majd évtizedekig nézegetett csodálatos képeket.
Forrás: https://diaksav.ujbudaiszechenyi.hu/2024/05/14/a-ballagas/